Son yılların en popüler tatil konseptlerinden biri şüphesiz ki glampingdir. Doğada geçen zamanı daha konforlu ve eğlenceli hale getiren glamping, modern zamanların tatil, dinlenme ve eğlence anlayışını yansıtıyor. Lüks bir çadır, bungalov veya karavan gibi konaklama seçeneklerini içine alan glampingde outdoor odaklı aktiviteler de ayrıca dikkat çekiyor. 

Türkiye’de glampingin potansiyeli yüksek. Sayısız doğal güzelliğiyle Türkiye, özellikle pandemi sonrası dönemde glampingde hızlı bir gelişme ivmesi yakaladı. Modern şehir hayatında alıştıkları yaşam standartlarını doğal ortamlarda koruyarak tatil yapmak isteyen yerli ve yabancı turistler için Türkiye çok önemli bir destinasyon. Peki glamping nedir? Glampingin kampçılıktan farkları nelerdir? Türkiye’deki glamping tesisleri nerelerdedir? Glampingde ne gibi aktiviteler yapılabilir? Bu yazımızda glampingle ilgili merak ettiğiniz soruları kısaca ele aldık. 

Glamping Nedir? Glamping Hakkında A’dan Z’ye Bilgiler

Glamping Konsepti Nedir?

Sözcük yapısı itibariyle glampingin birleşik bir sözcük olduğunu görüyoruz. Bu sözcük İngilizce “glamorous” ile “camping” sözcüklerinin birleşiminden oluşmakta. İngilizce’de glamorous sözcüğü, büyüleyici ve cazibeli anlamına geliyor. Camping sözcüğünün anlamı ise kamp yapmaktır. Bu bakımdan glampingin anlamı, doğa içinde yüksek konforlu bir konaklama deneyimidir. Glamping ile doğada kamp deneyimi daha lüks ve konforlu hale gelir. Bu nedenle, şehir hayatından kaçmak isteyen fakat yaşam standartlarından ödün vermek istemeyenler için en uygun hizmetler glampingdedir. Son yıllarda giderek yaygınlaşan glampingde 5 yıldızlı otel konforunda yepyeni alternatifler bulmanız mümkün. 

Glamping Konsepti Nasıl Ortaya Çıktı? 

Modern dünyanın daha çok yakın dönemde gündemine gelen glamping konsepti aslında uzun bir geçmişe sahip. Tarihte benzerine rastladığımız ilk glampingleri hükümdar çadırlarında görüyoruz. Dünyanın farklı coğrafyalarında hükümdarların konakladığı çadırlar, diğer çadırlara oranla çok daha konforluydu. Hükümdarların tüm ihtiyaçlarını en iyi şekilde karşılayan bu çadırlar mükemmel bir konaklama deneyimi sağlıyordu. O dönemlerin koşullarına göre bu çadırlar son derece lükstü. Bununla birlikte sadece hükümdara ve hane halkına hizmet veriyordu. Halkın da bu tür çadırlarda konaklayabileceğine dair herhangi bir düşünce yoktu. 

20.yüzyılın başlarında hükümdar çadırları, yeni bir konaklama konseptine ilham kaynağı oldu. Özellikle safari için Afrika’ya giden ziyaretçi ve gezginler bu çadırların benzerlerini tercih ettiler. Afrika safarilerinin ardından lüks konaklama çadırları, dünyanın farklı coğrafyalarında da kullanıma girdi. Maddi durumları yerinde olan gezginlerin bu çadırlara ilgisi hep yüksek düzeyde seyretti. Doğada macerayı ve konforu bir arada yaşamak isteyenler lüks çadırlara yöneldiler. Günümüzde turizm ve konaklama hizmetleri alanında trendler sürekli değişiyor ve gelişiyor. Konaklama tesislerinin sunduğu diğer hizmet ve olanaklar da ziyaretçilerin tercihlerini etkiliyor. 

Glamping Nedir? Glamping Hakkında A’dan Z’ye Bilgiler

Glamping ile Kamp Arasındaki Farklar Nelerdir? 

Doğada keyifli vakit geçirmek isteyen birçok kişi glamping ile camping kavramlarını zaman zaman birbirine karıştırmakta. Glampingde kamp aktiviteleri mevcuttur ancak glampingi campingden ayıran çok önemli bazı noktalar bulunur. Kısaca ifade etmek gerekirse; 

  • Kampların olmazsa olmazlarından biri şüphesiz ki çadırdır. Fakat kampçılar çadırlarını yanlarında taşımak ve baştan kurmak durumundadır. Oysa glampingde ziyaretçiler çadır kurmaya ihtiyaç duymazlar. Kurulu çadır, bungalov ve benzeri konaklama alanlarını kullanırlar. 
  • Kampçıların yanlarında olması gereken en önemli eşyalardan biri uyku tulumudur. Glampingde ise uyku tulumlarının yerini konforlu yataklar alır. Glampingcilerin uyudukları yataklar 5 yıldızlı otel konforuna sahiptir. 
  • Kamp alanında kullanmak için portatif sandalye ve masa gibi eşyalara ihtiyaç vardır. Glampingde ise ziyaretçiler bu tür eşyaları hazır bulur. Şık ve konforlu oturma grupları ve alanları doğanın keyfini daha rahat şekilde sürmeyi sağlar. 
  • Kamp tatillerinde yiyecek ve içecek temini konusunda imkanlar sınırlıdır. Ayrıca kap kacak temini de sıkıntılı bir süreçtir. Oysa glampingde yiyecek ve içecek çeşitliliği lüks otellerle aynı düzeydedir. Üstelik kap kacak ihtiyaçlarını hizmet sağlayıcı karşılar. 
  • Kampçılar yemek pişirmek için kamp ocağı hazırlamak ve ateşi sıcak tutmak durumundadır. Oysa glampingde yemek hazırlama süreçleri de 5 yıldızlı otel konforuna sahiptir. Ziyaretçiler dilerlerse yemeklerini usta şeflerin hazırladığı menülerden seçebilirler. 
  • Kamp tatillerinde duş yapmak çoğu zaman ciddi bir sorundur. Oysa glampingde ziyaretçiler diledikleri zaman ılık bir duş yapma imkanına sahiptir. Üstelik glamping alanlarında banyolar lüks otellerdekileri aratmayan özelliklere sahiptir. 
  • Kamp alanlarında aktivite imkanları sınırlıdır. Glampingde ise yoga dersleri ve el sanatları atölyeleri gibi geniş aktivite imkanları vardır. Bu nedenle glampingde ziyaretçiler çeşitli konularda kendilerini geliştirme fırsatı elde eder. 
  • Campingde aile ile tatile çıkmanın getirdiği birçok zorluk vardır. Fakat glampingde aile tatilleri için koşullar daha uygundur.

Glamping Nedir? Glamping Hakkında A’dan Z’ye Bilgiler

Türkiye’deki Glamping Tesisleri Nerelerdedir?

Glampinge ilgi, dünya genelinde olduğu gibi ülkemizde de her geçen gün artıyor. Bu nedenle glamping hizmeti veren firma ve tesis sayısı artıyor. Halihazırda glampingde Türkiye’nin en büyük tesisi İğneada’da bulunan Longosphere Glamping’dir. Dünyanın en büyük longoz ormanlarının tam kalbinde yer alan tesisimiz, sunduğu konaklama ve aktivite hizmetleriyle alanının lideri konumundadır. İğneada’nın yanı sıra Muğla’nın Fethiye ilçesine bağlı Uzunyurt yamaçları, Bozburun ve Kabak Koyu glampingciler için önemli alanlardır. Ayrıca Çanakkale’ye bağlı Bozcaada kıyıları ve Balıkesir’in Ayvalık ilçesine bağlı Cunda Adası sahil şeridi de glamping için tercih edilen lokasyonlardandır. Diğer taraftan Bodrum, Marmaris, Datça, Edremit, Kayaköy ve Şile de glamping için potansiyeli güçlü lokasyonlardır. 

Glampingde Neler Yapılabilir?

Doğanın içinde, standartların üzerinde bir tatil deneyimi için glamping ile pek çok fırsattan yararlanmanız mümkün. Sadeliğin ve doğallığın lüks birleşim noktasını arayan glampingciler, tesislerin konaklama ve aktivite hizmetlerinden etkin şekilde yararlanıyor. Doğada izole bir ortamda olmak tümüyle hareketsiz olmayı gerektirmez. Glampingde gözalıcı manzaralar içinde birbirinden güzel aktiviteler gerçekleştirmeniz mümkün. Bu kapsamda örneğin trekking veya hiking turlarına katılabilirsiniz. Gölde kanoyla gezinti yapabilir, balık tutabilirsiniz. Atölye çalışmaları ve farklı eğitimlere katılabilir, yoga gibi etkinliklerin püf noktalarını öğrenebilirsiniz. Dolayısıyla glampingi doğada konforlu yataklar ve şık oturma alanlarından ibaret bir konaklama hizmeti olarak düşünmemelisiniz. Günümüz dünyasında değişen tatil konseptleri içinde glamping konsepti konaklama ve aktivite konusunda birbirinden güzel imkanlara sahip. 

Glampingde sabahları kuş sesleriyle uyanıp yöresel ürünlerle hazırlanmış kahvaltı hizmetleriyle güne güzel bir başlangıç yapabilirsiniz. Organik bahçelerden gelen doğal ürünlerle harika bir kahvaltı keyfi yaşayabilirsiniz. Yöresel lezzetler sunan restoranlar öğle ve akşam yemekleriniz de bambaşka deneyimler yaşatabilir. Şehirdeki betonarme yapılardan uzak bir şekilde doğada vakit geçirmek, çocuklar için de güzel bir deneyimdir. Glampingde çocuklar için de keyifli ve eğitici aktivite imkanları vardır. Doğayla uyumlu oyun parkları, gezi turları ve diğer etkinlikler, glampingi tüm yaş grupları için cazip bir seçenek haline getirmekte. 

Glamping Nedir? Glamping Hakkında A’dan Z’ye Bilgiler

Türkiye’nin glampingde en büyük tesisi olan Longosphere Glamping, ziyaretçilerine unutamayacakları tatil fırsatları sunuyor. Glampingle ilgili tüm beklenti ve ihtiyaçlarınızı tesisimizde bulabilir, ailecek unutamayacağınız bir tatil geçirebilirsiniz. Konaklama alternatiflerimizden Sincap çadırımız, doğada olmanın en saf halidir. Bir üst segmentte yer alan Kaplumbağa çadırımız konforunuzu arttırır. Kaplumbağa Plus çadırımızda ise Longosphere Glamping’in tüm ayrıcalıklarını bulabilirsiniz. Happy Sapiens Macera Parkı’mız, açık yüzme havuzumuz ve diğer hizmetlerimizle, glampingde standartları yükseltiyoruz. Longosphere Glamping’le ilgili haberler, yenilikler ve tur paketleri hakkında bilgi almak için web sitemizi inceleyebilirsiniz.

Önceki yazımıza https://blog.longosphere.com/longoz-ormanlari-hakkinda-her-sey/ linkinden ulaşabilirsiniz.