Sürdürülebilirlik, turizm sektörünün temel bir gerekliliğidir. Dolayısıyla ekoturizm öncüleri, bu sektör ile sürdürülebilirliğin bir bütün hâlinde çalışmasının gerekli olduğunu ele alır. Bu bağlamda turizmin toplum ve çevre üzerinde yarattığı olumsuz etkilerini azaltmayı hedefler. Ayrıca yerel ekonomiyi canlandırmaya, doğal ve kültürel mirasların korunmasına, bölge halkı ile ziyaretçilerin yaşam kalitelerini artırmaya katkı sağlar.

Ekoturizm endüstrisi, çevre ve toplumlar arasındaki ilişkilerden kaynaklanan gerilimleri ortadan kaldırmaya yardımcı olur. Bu sektörün gelişmiş olduğu bölgelerde söz konusu yeniliklerin devamlılığını sağlamayı ve ziyaretçi memnuniyetini arttırmayı amaçlar. Sürdürülebilir turizmin öncü isimlerinden olan Longosphere, Longoz Ormanları’nın içinde yer alır ve sizleri doğanın güzellikleriyle büyülerken size ev konforunda konaklama hizmeti sunar.

Sürdürülebilir Turizmin Temel İlkeleri

Sürdürülebilir Turizmin Temel İlkeleri

Sürdürülebilir turizmin yalnızca çevreye duyarlı olma hedefi ile sınırlı olmadığı bir gerçektir; birçok farklı konuyu da ele almaktadır. Sahip olduğu ilkeler de bu doğrultuda şekillenir. Bunları 3 başlık altında inceleyebiliriz:

Ekonomik Fayda

Sürdürülebilir turizmin ekonomik kalkınma üzerindeki etkileri oldukça yüksektir. İşte bunlardan bazıları:

 • Yerel Ekonomiye Katkı: Yerel halkın ekonomik refahını arttırarak turizm gelirlerinin ekonomiye daha fazla katkıda bulunmasını sağlar. Bu, yerel ürün ve hizmetlerin kullanılmasının yanı sıra istihdamın artmasını da teşvik eder.
 • Uzun Vadeli Gelir Sağlama: Doğal ve kültürel varlıkları koruyarak turizm sektörünün uzun vadeli gelir elde etme potansiyelini artırır. Bu sayede turizm destinasyonları gelecek nesiller için de değerini koruyabilir.
 • Yeni İş Olanakları: Sektörde yeni ve çeşitli iş olanakları yaratır. Bu, farklı beceri ve eğitim seviyelerine sahip insanlara istihdam imkânı sağlar ve ekonomik dengesizlikleri azaltmaya yardımcı olur.

Çevreye Duyarlılık

Bu turizm türü, hem kentsel hem de kırsal alanların kalitesini korumayı ve güçlendirmeyi hedefler. Aynı zamanda çevrenin fiziki ve görsel bakımdan bozulmasını engeller. Böylece doğal alanların ve yaban hayatın korunması sağlandığı gibi meydana gelebilecek zararlar da en aza indirir.

Ayrıca şirketlerin işletmelerinde sınırlı olan ve yenilenemeyen kaynakların asgari düzeyde kullanılmasını sağlar ve işletme ve ziyaretçilerin kullanımlarıyla oluşan atık üretimini de minimum seviyede tutar.

Yerel Halkın Katılımı

Turizmden sağlanan ekonomik ve sosyal yararın genele adil bir şekilde dağılımını gözeten süreklilik, aynı zamanda sosyal eşitlik sağlar. Bu turizm türü sayesinde yerel halk da turizme ve ekonomiye katkıda bulunur.

Bölgedeki yerel halkın yaşam kalitesini koruyan ve iyileştiren bu sistem, turizmi geliştirmek için yerel yönetimleri de sürece dahil ederek ziyaretçilerin memnuniyetini arttırmayı hedefler. Bu durum planlama ve yönetim gibi süreçleri kolaylaştırmakla kalmaz, aynı zamanda ev sahibi topluma ait kültür, gelenek ve tarihsel mirasa saygı duymayı da destekler.

Sürdürülebilir Turizmin Önemi

Sürdürülebilir Turizmin Önemi

Sürdürülebilir turizm; doğal, kültürel, sosyal ve ekonomik kaynakların korunması gibi önemli görevler üstlenir. Toplumda eşitliğin ve kalkınmanın desteklenmesi için bu turizm türünün önemi büyüktür. Ev sahibi toplumun yaşam kalitesini yükseltme rolü göz ardı edilemez. Ziyaretçilere yüksek kalitede deneyim yaşatmayı amaçlayan bu sistem çevre kalitesini de devam ettirmeyi hedefler.

Doğal ve Kültürel Kaynakların Korunması

Turizm sektöründe doğal, kültürel ve tarihi değerler kaynak olarak kullanılır. Turizmde sürdürülebilirlik özellikle çevre üzerindeki olumsuz etkilere karşı alternatif olarak ortaya çıkmıştır. Aynı zamanda doğal kaynakları güvence altına almada ve yöre halkının ekonomik açıdan gelişimini sağlamakta büyük bir rol üstlenir. Sosyo-kültürel değerlerin korunması olarak da değerlendirilen bu modelin, ekolojik sistemin korunması ve gelecek nesillere aktarılması yönünde sorumluluk taşıyan bir model olduğu söylenebilir.

Sosyal ve Ekonomik Kalkınma Destekleme

Turizm girişimlerinin büyümeye devam etmesi ve uzun vadeli fayda sunabilmesi için sürekliliği sağlamak oldukça önemlidir. Sürdürülebilir bir model uygulamak, uzun süreli fayda sağlamak ve ekonomik kalkınma için atılan önemli adımlardan biridir. Bu model sayesinde ziyaretçilerin yerel harcama oranı artırılabilir. Böylece turizmin bölgeye olan katkısı yükseltilir.

Irk, cinsiyet gibi konularda ayrımcılıktan uzak duran bu model, mesleki uzmanlaşmayı da destekler. Böylece ücret ve hizmet kalitesini de iyileştirmek hedeflenir. Turizm ile yaratılan istihdamın sayısını ve kalitesini artırmak da bölgenin sosyal ve ekonomik kalkınmasına destektir.

Sürdürülebilir Turizme Örnekler

Sürdürülebilir Turizme Örnekler

Dünyada sürdürülebilir turizme yönelik alanların pek çoğu tropikal bölgeler, ada ülkeleri ve dağlık bölgelerden meydana gelir. Dünyada ekoturizmle ilgili aktivitelere yönelik çeşitli bölgeler için bazı programlar belirlenmiştir. Dünya genelinde en çok tercih edilen başlıca ekoturizm aktiviteleri şu şekildedir:

 • Doğa Yürüyüşleri
 • Doğa Tarihi
 • Vahşi Doğada Safari Turları

Türkiye de üç kıta arasındaki konumu sayesinde ekoturizm açısından kültürel ve tarihi değerleri, doğal güzellikleri ve biyolojik çeşitliliği ile en avantajlı ülkelerden biridir. Yaban hayatını gözlemleme ve doğa yürüyüşleri aktiviteleri için koruma alanlarına yönelik yoğun talep vardır. Türkiye’de Sürdürülebilir turizm örnekleri;

 • İnanç Turizmi,
 • Yayla Turizmi,
 • Dağ ve Doğa Yürüyüşü,
 • Bisiklet Turu,
 • Atlı Doğa Yürüyüşleri,
 • Antik Kentler ve Tarihi Çekim Merkezleri,
 • Olta Balıkçılığı,
 • Kuş Gözlemciliği,
 • Botanik Gezileri,
 • Yamaç Yürüyüşleri,
 • Yaban Hayatı Gözlemciliği

olarak gösterilebilir.

Türkiye’de ekoturizmin en önemli kısmını milli parklar ve tabiat alanları oluşturur. Özellikle milli parklar, sahip oldukları çok çeşitli doğal, kültürel, jeolojik, tarihi ve arkeolojik değerleri ile ekoturizm açısından büyük bir önem taşır. Longoz Ormanları’nın tam ortasında yer alan Longosphere Glamping, yeşili ve oksijeni ile size doyasıya bir tatil deneyimi yaşatabilir.

Sürdürülebilir turizmin önemli temsilcisi Longosphere, glamping çadırlar ile konaklama hizmeti ile açık yüzme havuzundan barbekü alanlarına, lüks çadırlarından doğayla iç içe atmosferine kadar birçok imkânı size sunar.

Sürdürülebilir Turizmi Desteklemek için Neler Yapılmalı?

Sürdürülebilir Turizmi Desteklemek için Neler Yapılmalı?

Sürdürülebilir turizmin avantajlarından yararlanmak için eğitime ve farkındalığa önem vermek gerekmektedir. Bu alanda farkındalık sağlamak için tüm kamu kurumları ve özel firmalar üzerlerine düşen görevleri eksiksiz olarak yerine getirmelidir. Sosyal sorumluluk projelerine katılımı artırmak bu görevlerin başında gelir. Sivil toplum kuruluşları ormanları korumak adına birçok proje geliştirmiştir. Bu projelere katılımın artması sürdürülebilirlik için önem taşır.

Ayrıca işletmeler de doğayı korumak adına üzerlerine düşen görevleri yerine getirmelidir. Örneğin; ormanları korumak, çöpleri ayrıştırmak, doğaya atmamak, toprağı ve suyu temiz tutmak gibi görevler, tüm işletmelerin sürdürülebilirlik adına yapmaları gerekenlerden bazılarıdır.

Sürdürülebilirlik konusunda üzerine düşen görevleri en iyi şekilde yerine getiren tesisimiz, sizleri doğanın güzellikleriyle baş başa bırakır. Öyle ki her mevsim farklı deneyimler yaşatan ve eşsiz doğal güzellikler sunan Longosphere;

 • 2020 Dünya Mimarlık Topluluğu [WAC] Ödülleri
 • 2021 Tarım ve Orman Bakanlığı Orman Genel Müdürlüğü- ‘Yeşilin En’leri’ En Doğal Mesire Yeri Uygulaması Ödülü,
 • Tripadvisor Certificate of Excellence 2022,
 • Otelz, Guest Review Awards 2022,

olmak üzere pek çok ödüle layık görülmüştür.

Sincap çadır ve kaplumbağa plus çadır gibi çeşitli seçenekleri sunan Longosphere Glamping, doğal yaşamın heyecanını konforla buluşturuyor. Longoz Ormanları’nın kalbinde konforunuzdan hiçbir ödün vermeyeceğiniz bir konaklama deneyimi yaşayabilirsiniz. Doğada olmanın en saf halini yaşamak için sitemizi inceleyebilirsiniz.

Önceki yazımıza https://blog.longosphere.com/yaz-tatilinde-cocuklariniz-ile-gidebileceginiz-yerler/ linkinden ulaşabilirsiniz.